Ana Sayfa / Minsk Hakkında / Minsk Neyi Meşhur?

Minsk Neyi Meşhur?

Minsk Neyi Meşhur?

Minsk biralarıyla meşhur bir şehirdirBelarus veya Türkçe Belarus, 1991’de Sovyetler Birliği’nden ayrılan, ancak hala Sovyet kültürünü ve Rus etkisini tam olarak aşamamış bir ülkedir. Bugün Rusya’nın en önemli müttefiklerinden biri olarak kabul edilen Beyaz Rusya, Rusya’dan ayrıldıktan sonra 1994 yılında Aleksandr Lukashenko’nun devlet başkanı olduğu seçimlere katıldı. Otoriter hükümeti ve diktatörü nedeniyle “Avrupa’nın son diktatörü” olarak bilinen Lukashenko, halen başkanlığını sürdürüyor.

Belarus, Rusya’nın Avrupa’ya açılmasında önemli bir konumda ve Minsk şehri de bu yolda önemli bir düğüm noktası. Bu yüzden şehrin her yerinde Rus etkisini görebilirsiniz. Belarusça adı verilen ayrı bir dil olmasına rağmen, nüfusun çoğunluğu hala Rusça konuşuyor. Bugün hala şehirde Sovyetler Birliği’ne ait birçok heykel ve sokak ismini görebilirsiniz. Belarus aynı zamanda Ekim Devrimi’nin yıldönümünü kutlayan iki eski Sovyet ülkesinden biridir. (diğeri Kırgızistan)

Gezilecek Yerler Nelerdir?

Turistlik yerleriyle meşhur bir şehirdirZafer meydanı, Minsk’in merkezinde, Bağımsızlık Meydanı ile Zaharau Caddesi’nin kesiştiği noktada, devlet TV ve radyo istasyonlarının ana ofislerine çok yakın bir konumda bulunuyor. Zafer Anıtı, Zafer Meydanı’nın merkezine dikildi ve 1954’te Belarus’un Almanlardan kurtuluşunu anmak için inşa edildi. Dünya Savaşı kahramanlarının anısına inşa edilen bu dikilitaş 38 metre yüksekliğindedir. Anıtın dört yanındaki bronz çelenkler, Almanlara karşı savaşan askerlerin cephelerini temsil ediyor.

8 Mayıs 1985’te Büyük Vatanseverlik Savaşı’nın zaferinin 40. yıldönümünü anmak için Zafer Meydanı’nın yaya alt geçidinde bir anma salonu açıldı. Bu anıt aynı zamanda hayatları pahasına Alman zulmünü durdurmak istediklerini söyleyen Sovyet askerlerine ithaf edilmiştir. Zafer Meydanı çevresindeki binaların üzerindeki kırmızı harfler, “İnsanın kahramanca ölümü ölümsüzdür” anlamına gelir.

Ülkenin şarapları meşhurdurKurban alanının her iki tarafında, atalarını anmak için Hero City’den toprakla doldurulmuş 12 köprü iskelesi var. 3 Temmuz 1961’de meydanın ortasındaki dikilitaşın önünde ateş yakılarak sonsuza kadar yandı. Zafer Meydanı, Minsk’in en önemli meydanlarından biridir ve Moskova’nın ünlü Kızıl Meydan’ının Minsk versiyonudur. Özellikle ortadaki Zafer Anıtı görülmeye değer.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Minsk Saat Farkı

Minsk’e Ne Zaman Gidilir?

Minsk’e Ne Zaman Gidilir? Yurtdışı tatili denildiğinde şüphesiz ki birçok kişinin aklına gelen güzel yerlerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir