Ana Sayfa / Minsk Hakkında / Minsk Tarihi

Minsk Tarihi

Minsk Tarihi

Minsk Tarihi
Minsk Tarihi

Beyaz Rusya, Uluslar arası adı ile Belarus Cumhuriyeti 20 Mart 1918 tarihinde, Minsk, Belarus Halk Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edilmiştir.

Cumhuriyet kısa ömürlü oldu; Aralık 1918’de, Minsk Kızıl Ordu tarafından devri atanmıştır.

Belarus başkent Minsk, Ocak 1919 ve sonrası Belarus Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti başkenti ilan edildi ve yine 1920 yılında yine başkent ilan edildi. Şehir, Polonya-Bolşevik savaşı sırasında İkinci Polonya Cumhuriyeti tarafından kontrol edildi. Brest – Litovsk Antlaşmasından  sonra, Alman güçleri Şubat 1918 yılında Minsk’i işgal etti.

Minsk’te yeniden yapılanma ve kalkınma programı 1922 yılında başlanmıştır. 1924’te 29 fabrika vardı; okullar, müzeler, tiyatrolar, kütüphaneler de kuruldu. 1920’ler ve 1930’lar boyunca, Minsk’te yeni fabrikalar inşa edildi ve yeni okullar, kolejler, yüksek eğitim kurumları, hastaneler, tiyatrolar ve sinemalar açılarak hızlı bir gelişme gördü. Bu dönemde, Minsk ayrıca Belarus dili ve kültürünün gelişmesinde bir merkez oldu.2. Dünya Savaşı öncesinde, Minsk’in 295.000 nufusu vardı. Nazi Almanyası 22 Haziran 1941’de Sovyetler Birliği’ni işgal ettikten sonra, Barbarossa Harekâtı kapsamında, Minsk hemen saldırıya uğradı. Şehir, işgalin ilk gününde bombalandı ve dört gün sonra Wehrmacht tarafından kontrol altına alındı. Almanlar Minsk’i Reichskomissariat Ostland’ın idari merkezi olarak belirledi. Komünistler ve sempatizanlar öldürüldü ya da hapse atıldı. 1942’de, Minsk, bölgede ki işgale karşı Sovyet partizan direniş hareketinin önemli bir merkezi haline geldi. Bu rolünden dolayı Minsk’e 1974 yılında Kahraman Şehir unvanı verildi.

Minsk Bagration Harekâtı sırasında, 3 Temmuz 1944’de Sovyet askerleri tarafından kurtarıldı. Şehir, Sovyet ilerleyişine karşı Alman direnişinin merkezi oldu ve 1944 yılının ilk yarısında ağır çarpışmalar gördü. Fabrikalar, belediye binaları, santraller, köprüler, çoğu yollar ve evlerin %75’i moloz yığınına döndü. 1944 yılında Minsk’in nüfusu 45.500’e düşmüştür.

1960’lı yıllardan bu yana Minsk nüfusu da hızla büyüdü. 1972 yılında 1 milyona ulaşan nüfus, 1986 yılında 1,3 milyon oldu. Minsk Metro İnşaatı 18 Haziran 1977’de başladı ve Sovyetler Birliği’nde dokuzuncu metro sistemi oldu. 25 Haziran 1984 yılında ziyarete açılmıştır.

1990’lı yıllar boyunca, Komünizmin yıkılmasından sonra şehir değişmeye devam etti. Yeni bağımsız ülkenin başkenti olan Minsk, hızla büyük bir kent niteliği kazandı. Kentte elçilikler açıldı ve Sovyet idari binaları hükümet merkezleri haline geldi. 1990’ların başlarında ve ortalarında, Minsk’te ekonomik kriz belirginleşti ve birçok kalkınma projeleri durduruldu, yüksek işsizlik ve eksik istihdam oluştu. 1990’ların sonundan beri, ulaştırma ve altyapı gelişmeler olmuştur ve bir konut patlaması 2002 yılından beri devam etmektedir. Minsk eteklerinde, konut geliştirme projeleri inşa edilmiştir. Metro hatları uzatılmış ve yol sistemi (Minsk çevreyolu dahil) geliştirilmiştir. 2008 yılı Ocak ayında, şehir hükümeti kendi resmi web sitesinde çeşitli projeler açıkladı. Bunlar arasında bazı sokakların yenilenmesi ve ana caddeleri, otel inşaatı (Komsomolkye gölü kıyısında ve Saray yakınında) otel ve spor tesislerinden oluşan bir kompleks, potansiyel yabancı yatırımcıların yardımı ile ve şehrin eteklerinde modern bir su parkı inşaatı yapımı  ile yüzme havuzu , 2 otel, kule ve bir iş merkezi binası yapılacaktır. 11 Eylül 2007 tarihinde, Minsk şehrinin kuruluşundan bu yana 940. yılını kutladı.

11 Nisan 2011 tarihinde metro hattının en yoğun istasyonu olan Oktyarbskaya istasyonunda ülke tarihinin en büyük terör saldırısı gerçekleşti. Bu saldırıda 15 Belarus vatandaşı yaşamını yitirirken 203 kişi de yaralandı.

Belarus Cumhuriyeti 2014 yılının Mayıs ayı içerisinde (9 Mayıs – 25 Mayıs) tarihleri arasında dünya buz hokeyi uluslararası organizasyonu adına ev sahipliği yapmış; organizasyon vesilesi ile daha önce den toplu taşıma araçlarında istasyonlarda sadece belarusça anons yapılıyor iken artık süresiz boyunca ingilizce anons yapılmaya da başlandı, ayrıca bu organizasyon gerçekleşeği için organizasyona katılan ülke takımlarının sevenleri ; organizasyonu canlı izlemek , tanık olmak için geleceklerinden ötürü , konaklama sorunu yaşanmaması için ; Belarus Cumhuriyetinde Otel sayısı arttırılmış bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avantajlı Minsk turu

Minsk Neyi Meşhur?

Minsk Neyi Meşhur? Minsk biralarıyla meşhur bir şehirdir. Belarus veya Türkçe Belarus, 1991’de Sovyetler Birliği’nden ayrılan, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir