Ana Sayfa / Minsk Rusça Kursu / MİNSK RUSÇA DİL BİLGİSİ EYLEMLERDE ŞAHIS SAYI

MİNSK RUSÇA DİL BİLGİSİ EYLEMLERDE ŞAHIS SAYI

MİNSK RUSÇA DİL BİLGİSİ EYLEMLERDE ŞAHIS SAYI

Minsk Rusça Kursu
Minsk Rusça Kursu

Minsk Rusça Kursu; Eylemlerde şahıs, sayı ve cins hakkında :
Rusça eylemlerde üç şahıs vardır.  birinci, ikinci ve üçüncü şahıs.Rusça‘da şahıslar tekil ve çoğul olmak üzere iki grup altında incelenmektedir. Birinci tekil şahıs konuşan kişi için kullanılır. Birinci çoğul kişi ise; konuşan kişinin de aralarında bulunduğu bir grup kişi için kullanılır.
Rusça‘da ikinci tekil şahıs karşımızda konuşan kişi için kullanılır. İkinci çoğul kişi ise; karşımızda konuşan kişinin de içinde bulunduğu bir grup kişi için kullanılır. İkinci tekil şahıs samimi olduğumuz kişiler için, ikinci çoğul şahıs ise resmi olduğumuz ve tanımadığımız kişiler için kullanılmaktadır.
Üçüncü tekil şahıs konuşan ve onun karşısında ki kişinin dışında kalan kişiler, ya da nesneler için kullanılır. Üçüncü çoğul şahıs ise;  yine aynı şekilde konuşan ve onun karşısında ki kişinin dışındaki bir grup kişi için kullanılır.
Minsk Rusça Kursun‘da eylemler şahıs ve sayı açısından sadece şimdiki ve gelecek zamanda kullanılmaktadır. Rusça’da geçmiş zamanda ise ; eylemler şahıslara göre değişiklik göstermezler, ancak sayı ve cinse göre değişime uğrarlar. Cins Rusça‘da erkek, dişi ve orta olmak üzere üç grup altında incelenmektedir. Rusça‘da geçmiş zamanda hareketi gerçekleştiren kişi, ya da eyleyici tek kişiyse ve eğer bu kişi erkek ise; erkek cins takısı, dişi ise dişi cins takısı ve orta cins ise orta cins takısı, eğer hareketi birden fazla kişi gerçekleştiriyorsa cins takısı almadan sadece çoğul takısı alırlar.
Minsk Rusça Kursun‘da her eylem üç şahısa sahip değildir. Rusça’da bazı eylemler ise ; hareketin bir eyleyici tarafından gerçekleştirilmediğini göstermektedir.  Rusça‘da bu eylemlerle şahıs zamirleri kullanılmaz. Rusça‘da şahıssız eylemler diye adlandırdığımız bu eylemler doğa olayları ve kişilerin ruhsal durumlarından bahsederler ve şimdiki ve gelecek zamanda sadece 3.tekil şahısta kullanılırlar. Rusça‘da şahıssız eylemler şimdiki ve gelecek zamanın yanı sıra, geçmiş zamanda da kullanılmaktadır. Rusça’da geçmiş zamanda kullanıldıklarında orta cins takısı almaktadırlar. Yani başka bir deyiş ile; Rusça‘da cinslere göre çekilmemektedirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Minsk Eğitim

Minsk Eğitim

Minsk Eğitim Günümüzde eğitime verilen önem arttıkça herkes kendi donanımını artırmak için farklı eğilimlere yönelmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir